A képek és grafikák ugyanolyan meghatározó komponensei a weboldalnak ahogy a színek és a tipográfia. Használatukkal kiegészítheted vagy szabályozhatod a színpaletta keltette benyomásokat és hangulatot. A kommunikációt is nagyban segítik, hiszen az agyunk sokkal gyorsabban dolgozza fel a vizuális jeleket mint a szöveget, így megfelelő képekkel és grafikákkal könnyebbé teheted a tartalom értelmezését és javíthatod az általános felhasználói élményt.
Saját- vagy stock fotók?
A képek minősége nagyban befolyásolja a vizuális élményt melyet a weboldalad nyújt. Rossz minőségű fotókkal egy tapasztalt webdesigner sem tud igazán ütős végeredményt alkotni, megfelelő képi anyagokkal dolgozva azonban egy egyszerű weboldalon is gyönyörű összhatást lehet elérni. Ha te magad értesz a fotózáshoz vagy lehetőséged van egy profi fotóst megbízni, akkor a legjobb ha saját képeket készítesz és azokat használod fel. Ezek biztosan nem fognak szembe jönni a neten és pontosan úgy fognak kinézni ahogy azt elképzelted.
Ha viszont nincs lehetőséged saját fotók készítésére, vagy nem szeretnél ezzel bajlódni akkor stock fotókkal is feldobhatod a weboldalad. Ma már szinte minden témában remek ingyenes stock fotókat lehet találni, de ha nem jársz sikerrel akkor van jónéhány olyan oldal ahol havidíjas csomagokban vagy egyesével is meg tudod vásárolni a számodra szimpatikus képeket. A stock oldalak listáját mindjárt mutatom, előtte azonban még néhány szó a jogvédelemről.
Jogvédelem
Nagyon fontos tudnivaló, hogy a fotók és grafikák szellemi termékek melyek jogvédelem alatt állnak, szóval nem használhatsz fel bármit szabadon amit az interneten találsz! A felhasználási feltételeket mindig az adott tartalom tulajdonosa határozza meg, és hidd el, nem éri meg ellopni ezeket mert napjainkban már nagyon gyorsan kideríthető a jogsértés és komoly következményei lehetnek. Minden fotó és grafika felhasználása a Te saját felelősséged, így javaslom, hogy légy körültekintő és minden esetben tájékozódj a jogi feltételekről!
A felhasználási lehetőségeket legtöbbször egy “Creative Commons” azaz CC kóddal adják meg. Ez a kód, illetve az ahhoz tartozó kiegészítő jelzések lesznek azok melyek szabályozzák, hogy miként használhatod fel a fotót, grafikát. Lássuk honnan tölthetsz le ingyenes fotókat!
1. Pixabay
A Pixabay az egyik legnagyobb ingyenes stock fotó oldal ahol több mint 2,3 millió kép és videó közül válogathatsz,
2. Pexels
A Pexels szintén remek oldal az ingyenes stock fotók keresésére, egyben az egyik személyes kedvencem is.
3. Unsplash
Az Unsplash-en is rengeteg képet ingyenesen használható találsz. Szuper keresője van az oldalnak és különböző gyűjtemények is segítenek megtalálni amire szükséged van.
4. Picjumbo
Csak ismételni tudom magam a témában: rengeteg szuper fotó ingyenesen.
5. Freepik
Talán ezt az oldalt használom a legtöbbet a munkám során. Nem csak fotókat, vektoros illusztrációkat, logókat, ikonokat és rengeteg egyéb kreatív anyagot találsz a weboldalon. Többségük ingyenes, de van amihez csak Premium előfizetéssel férsz hozzá havi €9.90-ért.
6. Foodies Feed
Kifejezetten étel-ital fotók lelőhelye – természetesen ingyenes.
7. Magdeleine
Különleges hangulatú fotók szupernagy felbontásban.
8. Jay Mantri
Többnyire absztrakt, igazán különleges természetfotók elképesztően jó minőségben.
Fizetős stock fotó oldalak
Ha az ingyenes kínálatban nem találtad meg a megfelelő fotót akkor az alábbi fizetős oldalakon szinte biztos, hogy megleled amire szükséged van:
Jó keresgélést! 🙂