Arra az egyszerű kérdésre, hogy mennyibe kerül egy weboldal, épp olyan nehéz konkrét választ adni, mintha azt kérdezné valaki, hogy mennyibe kerül egy autó vagy egy ház. Az árképzést mindhárom esetben rengeteg tényező befolyásolja, ezért ebben a bejegyzésben összeszedtem, hogy a különböző ársávokban milyen megoldásokat kaphatsz a pénzedért, ha új weboldal készítését tervezed.
Gyönyörű design, remek funkciók, könnyű kezelhetőség és kimagasló eredmények. Nagyjából mindenki ezt várja egy új weboldaltól. Érhető, hiszen mindannyian vágyunk a minőségre – legyen szó online- vagy egyéb termékekről, szolgáltatásokról. Az egyes minőségi szintekhez azonban természetesen árcímke is tartozik, ez pedig az ügyfelek 99%-ánál az egyik, vagy talán a legfontosabb tényező a döntést illetően.
Weboldal és weboldal között hatalmas különbségek vannak a designt, funkciókat, a kezelhetőséget és az eredményeket illetően is mely a vállalkozásod eredményeire is nagy hatással lehet. Ahogy egy másik bejegyzésemben írtam, attól, hogy van egy autód ami elvisz A-ból B-be még nem feltétlenül lesz alkalmas arra, hogy versenyeken indulj vele. Vállalkozóként a weboldaladnak viszont 100%-ban versenyképesnek kell lennie, másként a felhasználó bezárja és lehet, hogy ezzel egy potenciális ügyfelet veszítesz.
Szerintem abban egyetértünk, hogy napjainkban a jó weboldal minden vállalkozás számára kiemelten fontos, szóval beszéljünk arról, hogy milyen lehetőségeid vannak ha új weboldalt szeretnél, és mennyire kell mélyen a zsebedbe nyúlni az egyes esetekben!
Weboldal pár 10.000 forintból? Megoldható.
Egy kezdő vállalkozás számára sokszor gyors és költségkímélő megoldásra van szükség az első weboldal elkészítéséhez. Ilyenkor általában a “csak legyen valami” irányelv uralkodik, amivel személy szerint nem tudok azonosulni, de belátom, hogy valóban lehetnek olyan helyzetek amikor elég, ha valami alap tartalom felkerül a kezdőlapra. Napjainkban semmi akadálya annak, hogy Te magad készítsd el a weboldalad valamilyen sablon vagy oldalépítő segítségével, így kódolás nélkül is össze-legózhatsz egy honlapot ha sürgős, ha spórolsz, vagy ha nem akarod másra bízni stb.
Amellett, hogy ilyen esetben nagyjából csak 30-40.000 Ft költséggel kell számolnod – mely a domain vásárlás, a tárhely- és egy-két WordPress bővítmény vagy sablon ára – érdemes mérlegelni azt is, hogy megéri-e az az időráfordítás melyet a szükséges tudás megszerzésére használsz fel a szabadidődből.
További fontos szempont, hogy ha segítségre van szükséged, valami nem úgy működik ahogy kellene akkor nincs melletted egy fejlesztő vagy egy csapat akik segítenek megoldani a felmerülő hibát és/vagy megválaszolják a kérdéseidet.
Az ilyen weboldalak kezdetben valóban alkalmasak lehetnek arra, hogy terméked és/vagy szolgáltatásod láthatóvá váljon az interneten, de testreszabásuk és bővítésük sok esetben nehézkes, így számíthatsz rá, hogy később akár nagyobb összeget is költened kell a fejlesztésre.
Ha másra bíznád, de spórolni szeretnél
Manapság szinte minden sarkon találhatsz olyan webes szabadúszókat akik egyszerűbb weboldalak készítésével és WordPress sablonok beüzemelésével foglalkoznak. Ilyen munkákat általában kb. 150-200.000 Ft körüli összegért vállalnak, de az igényektől függően az ár lehet olcsóbb és drágább is. Ez már egyértelműen jobb, és használhatóbb megoldást jelent mintha saját magad készíted a weboldalad, hiszen megrendelőként lehetőséged van kiválasztani az arculatodhoz illő megjelenést és a legfontosabb funkciókat.
Az ilyen weboldalak előnye, hogy gyorsan elkészülnek, megfizethető az áruk, neked pedig nem szükséges hosszú órákat tölteni tanulással, valamint a tartalom szerkesztésével. A sablon weboldalak remek induló megoldást jelentenek a kisebb, kezdő vállalkozások számára. Hátrányuk azonban, hogy csak korlátozottan tudod személyre szabni a weboldal megjelenését, egy új funkció hozzáadása esetén vagy egy nagyobb frissítés telepítése után pedig akár teljesen összeomolhat a rendszer.
Bevallom, karrierem kezdetén nekem is volt dolgom ilyen projektekkel, így tapasztalatból mondhatom, hogy az olcsónak tűnő weboldal a végére sokszor többe kerül, mint ha már a kezdetektől egy jól megtervezett, egyedi rendszer fejlesztésére költesz, a hatékonyságuk azonban jócskán elmarad a személyre szabott rendszerekétől.
Személyre szabott megoldások haladó vállalkozásoknak
A vállalkozásod növekedésével – ahogy egyre inkább több funkcióra lesz szükséged mely az értékesítést és a további növekedést segíti – valószínűleg hamar eljön az a pont amikor kevésnek érzed a sablonból készült weboldalt. Ilyenkor az egyedi fejlesztések jelentik a megoldást a problémádra, melyek tervezése és megvalósítása során minden egyes részlet a Te igényeid szerint alakul.
Bár a WordPress alapvetően a gyorsan, olcsón és könnyen használható sablonok miatt lett rendkívül népszerű, jó ha tudod, hogy teljesen egyedi, komplex rendszerek fejlesztéséhez is kiváló alapot biztosít. A világ összes weboldalának több, mint 40%-a WordPress alapon fut, szóval tényleg közkedvelt rendszerről beszélünk – és ez nem is véletlen. Az egyszerűbb honlapok és landing page-ek mellett alkalmas akár többezer termékes webáruházak, termékkatalógusok és egyéb dinamikus rendszerek készítésére is, a későbbi tartalomkezelés pedig szintén elképesztően egyszerű.
Egyedi weboldalak fejlesztésénél már nem egyszerűen technikai kivitelezésről, hanem egy komplex együttműködésről beszélünk. Nagyon fontos, hogy megismerjünk téged és a vállalkozásodat, valamint a céljaidat és célközönségedet, hogy mindezek alapján tanácsot adjunk és megtaláljuk a számodra megfelelő online megoldásokat.
Az egyedi fejlesztések ára egészen széles skálán mozog, a végösszeg pedig nagyban függ a szükséges funkcióktól és a projektre fordított időtől. Pontos összeget nem igazán lehet mondani, de nagyságrendileg a következőkre számíthatsz:
- Egyszerűbb, bemutatkozó (céges) weboldalak kb. 300.000 Ft-tól
- Webáruházak (függően a termékek számától és a funkcióktól) kb 450-500.000 Ft-tól
- Egyedi dinamikus rendszerek (termékkatalógusok, foglalási rendszerek, online oktatási felületek stb.) ára pedig már inkább a milliós költség irányába mutat
Tudom, első ránézésre most azt gondolod, hogy “hát ez baromi drága” és hidd el, nem vagy ezzel egyedül. Sok ügyfél döntött már úgy, hogy megpróbálja saját hatáskörben megoldani a fejlesztést egyszerűbb eszközökkel, olcsóbban, azonban a sablon weboldalak módosításából adódó nehézségek miatt többségük hamar visszatért és belevágtunk a közös munkába.
A sikeres vállalkozók tökéletesen tudják, hogy a weboldal készítésre költött összeg befektetés a vállalkozásba, egyúttal a modern vevőszerzés és értékesítés kulcseleme.
Hogyan döntsd el mire van szükséged?
Bár minden vállalkozás máshogy indul, más eszköztárból dolgozik és eltérő célok felé veszi az irányt, az általános véleményem az, hogy érdemes már az elejétől kezdve minden fronton a minőséget képviselni.
Ha szűkösek az anyagi lehetőségek és a weboldal ára az egyetlen döntő tényező, akkor nyilvánvalóan az lesz a járható út, ha magadnak készíted a weboldalt, vagy valamilyen sablon megoldást keresel. Ilyen esetben is születhet használható végeredmény mely az induláshoz megfelel, de valószínűleg rengeteg energia- és időráfordítást igényel majd a kivitelezés.
Amennyiben most induló vagy már meglévő vállalkozásoddal kiemelkedő eredményeket szeretnél elérni, esetleg kinőttétek a jelenleg használt rendszert, úgy egyértelműen az egyedi fejlesztés lesz a helyes döntés. Drágább és sok esetben időigényesebb, mint a sablon megoldások, ám az egyedi fejlesztéseknél nem ütközöl a már említett akadályokba, így a megjelenést és a funkciókat tekintve is teljes mértékben személyre szabott rendszert kapsz.
Ilyenkor a legfontosabb eldöntendő kérdés az, hogy szerinted megéri-e arra a felületre költeni amely pénzt termel a vállalkozásodnak?